Terapia i rehabilitacja - Dom Pomocy Społecznej w Goślicach

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj:

Domy pomocy społecznej oprócz usług bytowych i opiekuńczych świadczą także usługi wspomagające m.in.: umożliwienie udziału w terapii zajęciowej, podnoszenie sprawności i aktywizowanie mieszkańców Domu oraz umożliwienie zaspokojenia potrzeb religijnych i kulturalnych.

Dom Pomocy Społecznej w Goślicach umożliwia swoim Mieszkańcom świadczenie usług wspomagających poprzez udział w zajęciach terapeutycznych w różnego rodzaju pracowniach, udział w zajęciach ruchowych oraz w rehabilitacji, rozwój sfery duchowej poprzez uczestnictwo we Mszach Świętych oraz uroczystościach kościelnych, itp. Część Mieszkańców uczęszcza również na Warsztaty Terapii Zajęciowej w Machcinie.

PRACOWNIA PLASTYCZNA

Zasadniczym celem zajęć terapeutycznych jest dążenie do stymulowania aktywności poznawczej i twórczej uczestników terapii. Rolą zajęć jest zapewnienie rozwoju zainteresowań, doskonalenie umiejętności manualnych i poznawczych, stymulowanie rozwoju ogólnotechnicznego, pomoc w samorealizacji i wykorzystaniu czasu wolnego. Ponadto zajęcia w dużym zakresie wybiegają naprzeciw oczekiwaniom uczestników terapii zainteresowanych tego typu zajęciami.

Treści zajęć terapeutycznych zawierają zagadnienia z dziedziny plastyki (różnych technik plastycznych) oraz techniki, a szczególnie praktycznego wykorzystania określonych wyrobów oraz ich metod i sposobów.

Na zajęciach uczestnicy terapii pracują z następującymi materiałami:

• wykonywanie prac różnymi technikami plastycznymi: malowanie farbami; malowanie pastelami olejnymi i suchymi; malowanie kredkami;  rysowanie ołówkiem i węglem.

• masa solna/modelina/masy plastyczne/glina: kompozycje przestrzenne; płaskorzeźby; ozdobne ramki.

• plastelina: kompozycje płaskie; kompozycje przestrzenne.

• dary natury (kasztany, żołędzie, szyszki, sznurek): wykonywanie prac z darów natury.

• przygotowanie kartek świątecznych i okolicznościowych: Boże Narodzenie, Walentynki, Wielkanoc.

• przygotowanie dekoracji okolicznościowych (stroików, girland): na przedstawienia, święta.

• przygotowanie prac na kiermasze świąteczne, konkursy.  

• malowanie ceramiki.

PRACOWNIA CERAMICZNA

Zajęcia w pracowni ceramicznej dają naszym uczestnikom wyrażenia tych przeżyć, które są trudne do przekazania w słowach. Niekiedy mają charakter swobodnej ekspresji, która poprzez pobudzenie wyobraźni pozwala na własną inwencję twórczą. Uczestnicy posługują się materiałami takimi jak: farby plakatowe, farby akrylowe, farby do szkła, farby do ceramiki, pastele, plastelina, modelina, gips, masa solna, angoba, szkliwa, glina, a także materiałami naturalnymi typu szyszki, jarzębina, kasztany, orzechy itp.

Wytwory pracowni zdobią pomieszczenia Domu, są wystawiane na kiermaszach twórczości osób niepełnosprawnych, a niekiedy stają się miłym upominkiem.

Rodzaje prac:

• formowanie figurek, naczyń, paciorków, ozdób, donic, świeczników z gliny, plasteliny, masy solnej.

• zdobienie jeszcze mokrych wyrobów z gliny angobą.

• malowanie wypalonych przedmiotów ceramicznych szkliwem.

• wypalanie glinianych prac.

• wykonywanie prac plastycznych z wykorzystaniem różnych technik.

 

 TERAPIA DUCHOWA

Ks. Andrzej Krajewski

Jednym z niezbędnych warunków poczucia pełnej przynależności do określonej grupy jest udział w różnego rodzaju uroczystościach i ceremoniach związanych z życiem religijnym. 

Mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia we Mszy świętej w Kaplicy im. św. Jana Pawła II, która znajduje się na terenie Domu. W mszach często uczestniczą mieszkańcy wsi, co daje doskonałą sposobność do wspólnej integracji poprzez śpiew i modlitwę.

Najważniejszym wydarzeniem w życiu religijnym są święta. Pracownicy Domu starają się nadać szczególną oprawę tym wydarzeniom. Co roku w naszym Domu przed Świętami Bożego Narodzenia urządzana jest Wigilia dla Mieszkańców i ich rodzin, pracowników Domu oraz zaproszonych gości. Przed Świętami Wielkanocnymi po alejkach Domu odbywa się Droga Krzyżowa, z udziałem Mieszkańców, Biskupów Płockich, pracowników Domu i pracowników Zespołu Szkół Specjalnych w Goślicach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Goślicach oraz wielu innych gości. 

 

 

 REHABILITACJA

W rehabilitacji stosuje głównie kinezyterapię opartą na leczeniu ruchem oraz masaż zmniejszający dolegliwości bólowe kręgosłupa. Ruch jest środkiem leczniczym mającym wpływ na cały organizm człowieka, czyli poprawia samopoczucie, zwiększa wydolność i sprawność fizyczną nie dopuszczając do pogłębiania się niepełnosprawności ruchowej podopiecznych. W kinezyterapii wykorzystuje głównie ćwiczenia:bierne, czynno-bierne, w odciążeniu, w odciążeniu z oporem, oddechowe, ogólnousprawniające oraz gimnastykę poranną.

Sala rehabilitacyjna wyposażona jest w sprzęt: rower ergometryczny, bieżnia, ergowiosła, leżankę do masażu, UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawnienia Leczniczego), kijki treningowe, poręcze do ćwiczeń rehabilitacyjnych itp.

GABINET PSYCHOLOGICZNY

Psycholog służy Mieszkańcom i współpracuje z personelem opiekuńczo-wychowawczym. Pomaga w adaptacji nowoprzyjętych Mieszkańców do środowiska Domu. Rozmawia, wspiera, radzi, pociesza, uczestniczy w rozwiązywaniu trudnych sytuacji. Koordynuje różne oddziaływania wychowawczo-socjalizujące oraz współdziała w planowaniu różnych form terapii dla Mieszkańców.

Adres

Dom Pomocy Społecznej w Goślicach

Goślice 66
09-230 Bielsk

Dane
kontaktowe

tel.: 24 262 84 93
e-mail: dpsgoslice@poczta.onet.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut lectus turpis, varius porta risus. Curabitur mi lacus, euismod eu, dictum sed eros. Nunc viverra quam id ligula faucibus,

Dom Pomocy Społecznej w Goślicach